O autorze

Adam Wypart - twórca lekcji

Cześć, nazywam się Adam Wypart i przygotowałem dla Ciebie wideo lekcje Tai Chi. Moim celem jest nauczanie i rozpowszechnianie Tai Chi, aby jak najwięcej osób mogło czerpać korzyści i przyjemność z treningu tej pięknej sztuki. Chciałbym, aby każdy ćwiczący mógł dzięki treningowi Tai Chi cieszyć się lepszym zdrowiem, samopoczuciem i sprawnością. Aby mógł rozwijać się, osiągnąć równowagę w swoim życiu oraz czuć się bezpieczniej zdobywając elementarne umiejętności samoobrony. Życzę Ci, aby trening Tai Chi dostarczał Ci co najmniej tyle samo radości, przyjemności i korzyści ile mnie dostarcza.

Adam Wypart - twórca lekcji

Swoją przygodę z Tai Chi Chuan (Taijiquan) rozpocząłem w 1990 roku od nauki stylu rodziny Yang w Yang's Martial Arts Association (YMAA), pod kierunkiem intr. Narcyza Lateckiego. Nieco później zacząłem także ćwiczyć Kung Fu Shaolin (style Długa Pięść i Biały Żuraw). W latach 1992-1994 intensywnie ćwiczyłem również styl Xingyiquan oraz Emei Baguazhang wg przekazu mistrza Liang Shou-Yu.

Po wyjeździe mojego nauczyciela do USA, na jesieni 1993 roku zacząłem prowadzić zajęcia Tai Chi Chuan, a dwa lata później również Kung Fu. W 1998 roku, jako jedna z pierwszych osób w Polsce uzyskałem stopień asystenta instruktora Tai Chi Chuan, a w 1999 asystenta instruktora Shaolin Kung Fu (wg kryteriów nauczania w YMAA). W latach 1990-2005 szkoliłem się na wielu polskich i zagranicznych seminariach i obozach doskonaląc styl Yang Taijiquan i Shaolin Kung Fu, pod okiem m.in. takich nauczycieli jak: Dr Yang Jwing-Ming, Wu Wen-Ching, Ramel Rones, Jeff Pratt, Narcyz Latecki.

Adam Wypart - twórca lekcji

Na początku 2000 roku rozpocząłem praktykę Tai Chi Chuan stylu rodziny Chen według przekazu Wielkiego Mistrza Chen Xiaowang. Do chwili obecnej szkoliłem się na kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych seminariach i obozach (zobacz listę) prowadzonych przez jednych z najlepszych nauczycieli i praktyków Chen Tai Chi Chuan na świecie: Wielkiego Mistrza Chen Xiao-Wang, mistrza Chen Ying-Jun, mistrza Jana Silberstorff'a, mistrza Chen Ziqiang, mistrza Wang Hai-Jun i mistrza Chen Bing'a. (zob. historię wydarzeń na stronie Akademii Dao.)

Nauczanie Taijiquan stylu rodziny Chen głównie według przekazu mistrza Chen Xiao-Wang (World Chen Xiaowang Taijiquan Association) rozpocząłem w 2003 roku. Dwa lata później zrezygnowałem z ćwiczenia i nauczania stylu Yang Taijiquan i Shaolin Kung Fu, poświęcając się całkowicie treningowi Chen Taijiquan. Od 2008 roku regularnie prowadzę również zajęcia Tai Chi dla seniorów. Od 2023 roku podstawy Tai Chi (cz. I i II) w formie lekcji wideo dostępne są również w przekazie mistrza Chen Zheng-Lei (wersja wg mistrza Wang Hai-Jun).

Uczestnicy obozu letniego w Brennej

W swojej ponad 30-letniej karierze przeprowadziłem dużo ponad 10 tys. treningów, w których uczestniczyło kilka tysięcy osób. Zorganizowałem i prowadziłem zajęcia na kilkudziesięciu obozach, seminariach i warsztatach. Prowadziłem również wiele darmowych, ogólnodostępnych treningów, kilkanaście warsztatów dla firm oraz dziesiątki zajęć indywidualnych. Aktualnie szkolę również przyszłych instruktorów Akademii Dao.

Adam Wypart - twórca lekcji

Napisałem wiele artykułów na temat Tai Chi, Kung Fu i Chi Kung, które publikuję od 1998 roku. Przetłumaczyłem również wiele artykułów i infografik pomocnych w nauce i rozwijaniu umiejętności w Tai Chi Chuan. Przygotowałem kilka darmowych kursów wprowadzających do nauki Tai Chi. Od 2015 roku tworzę i udostępniam wideo lekcje Tai Chi, umożliwiając samodzielną, zdalną naukę Tai Chi Chuan od podstaw.

Ukończyłem kurs instruktora rekreacji ruchowej o specjalności sztuki walki (Kung Fu, Tai Chi) oraz kurs wystąpień publicznych. Wraz z żoną Barbarą jest założycielem Akademii Dao, jednej z największych szkół stylu Chen Taijiquan w Polsce. Jestem absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach (Wydział Inżynierii i Środowiska i Energetyki). Interesuję się fotografią, lubię podróżować, majsterkować, a niedawno zacząłem również tańczyć tango argentyńskie.

Zobacz również

▶ Akademia Dao